Area boys, girls track and field athletes, teams to watch

Boys athletes to watch

Robert Adkinson, Corsicana, Sr.

Notable: Two-time defending 4A state champion in the 100

Richard Gary, Duncanville, Sr.

Notable: Baylor signee has state’s best 400 so far at 47.9

Trevor Gilley, Southlake Carroll, Jr.

Notable: Ran a 4:09 mile at last year’s 5A state meet

Abraham Hall, South Grand Prairie, Sr.

Notable: 10.41 in 100 at Lancaster Meet of Champions

Kevyn Hoyos, Hebron, Sr.

Notable: Finished fourth in 5A 3200-meter run at state last year with in 9:10

DeMarco Long, Euless Trinity, Sr.

Notable: Has an area best 6-10 high jump

Spencer McCloud, Argyle, Jr.

Notable: Runner-up for 3A high jump title, won state title in basketball

DeMarquis Mims, Lancaster, Sr.

Notable: Ran Texas’ top 300-hurdles time so far this year in 37.21 

Deatrich Wise, Hebron, Sr.

Notable: Arkansas football signee is area leader in discus (174-2) and shot (53-8)


Boys teams to watch

DeSoto: Has the state’s best relay times in the 4x100, 4x200 and 4x400 so far this year

Lancaster: Has the best 4A times in the state so far for the 4x100 and 4x200 

Southlake Carroll: Strong distance team could give the Dragons an opportunity to place high at state.


Girls athletes to watch

Farrin Bell, Richardson, Sr.

Notable: 5-6 in the high jump earlier this year for third best in Texas so far

Jackie Choucair, Hockaday, Jr.

Notable: Fastest area 3200 so far this year at 10:48

Desiree Freier, Justin Northwest, So.

Notable: Second in the 5A pole vault at state last year 

Tia Gamble, DeSoto, Sr.

Notable: Has state’s second-best 300-meter hurdles time at 44.09

Alexis Lewis, North Crowley, Jr.

Notable: Has cleared 5-10 in the high jump this year

Jennifer Madu, Plano East, Sr.

Notable: Won 100 at IAAF World Youth Championships last June

Courtney Okolo, Carrollton Newman Smith, Sr.

Notable: Texas signee is the two-time defending 4A champ in 400

Natalie Rathjen, Highland Park, So.

Notable: 5th best mile in Texas so far at 5:02.97 

Katie Ruhala, Lovejoy, Jr.

Notable: 2011 3A champ in the 3200. Finished second at 3A state cross country in 2011

Shelbi Vaughan, Mansfield Legacy, Sr.

Notable: Two-time state champ in discus, two-time state runner-up in shot put


Girls teams to watch

Skyline: Cameisha Young and BreYana Walsh will try to lead Skyline back to the top.

DeSoto: Won the 5A state title last year. Its relays are strong again this year.

Plano East: On Jennifer Madu alone, Plano East finished fifth last season.

This Topic is Missing Your Voice.

Story DNA