CLASS 5A
DISTRICT 3-5A
MVP: Jalan McCloud, North Crowley, Sr.
Offensive player of the year: Jeremy Senglin, Arlington Bowie, Sr.
Defensive player of the year: Josh Swearingin, Arlington Martin, Jr.
Newcomer of the year: Kevin Hervey, Arlington Bowie, Jr.
Sophomore of the year: Andrew Dotson, Arlington Martin, So.
Coach of the year: Tommy Brakel, North Crowley
DISTRICT 4-5A
MVP: Leyton Hammonds, Richland, Sr.
Offensive player of the year: Austyn Kennedy, Keller, Sr.
Defensive player of the year: Mike Opolski, Keller, Sr.
Newcomer of the year: Devante Waldon, Keller Timber Creek, Fr.
Coach of the year: Randall Durant, Keller
DISTRICT 5-5A
MVP: Ridge Shipley, Hebron, Sr.
Co-offensive players of the year: Ryan Reibly, Flower Mound, Sr.; Tyler Williams, Hebron, So.
Co-defensive players of the year: Jeff Hicks, Hebron, Sr.; Justin Gammill; Flower Mound, Sr.
Newcomer of the year: Michael Wheeler, Flower Mound Marcus, So.
Coach of the year: Mark Bishop, Hebron
DISTRICT 6-5A
Co-MVP: Tavarius Shine, Irving MacArthur, Sr.; Colten Gober, Colleyville Heritage, Sr.
Offensive player of the year: Alex Greisen, Grapevine, Sr.
Defensive player of the year: Myles Turner, Euless Trinity, Jr.
Newcomer of the year: Christian Davis, Hurst L.D. Bell, So.
Coach of the year: Stephen Hamrick, Colleyville Heritage
DISTRICT 7-5A
MVP: Matt Jones, DeSoto
Offensive MVP: Jalen Jones, Cedar Hill
Defensive MVP: Trey Hall, South Grand Prairie
Co-sophomores of the year: Antwon Portley, DeSoto; Matthew McQuaid, Duncanville
Coaching staff of the year: DeSoto
DISTRICT 9-5A
Co-MVP: Kendal Yancy-Harris, Richardson Berkner, Sr.; Soma Edo, Richardson Berkner, Sr.
Offensive player of the year: Brandon Scott, Richardson, Sr.
Defensive player of the year: Emmanuel Ogweta, Richardson, Sr.
Newcomer of the year: Deon Barrett, Skyline, Fr.
Coach of the year: Jason Petty, Richardson Berkner
DISTRICT 10-5A
MVP: Pat Birt, Plano East, Sr.
Offensive player of the year: D.J. Hogg, Plano West, So.
Co-defensive players of the year: Raynell Denney, McKinney, Sr.; Myron Fisher, Allen, Jr.
Newcomer of the year: Soso Jamabo, Plano West, So.
Coach of the year: Jeff Clarkson, Plano East
DISTRICT 11-5A
MVP: Jeffrey Carroll, Rowlett, Sr.
Co-offensive player of the year: Charles Beauregard, Garland Lakeview, Jr.; Nathan Hawkins, Rowlett, Sr.
Defensive player of the year: Elbert Robinson, Garland Lakeview, Jr.
Newcomer of the year: Seanc Christian, North Garland, Jr.
Co-coaches of the year: Stanley Blackman, Rowlett; J.T. Locklear, Garland Lakeview
DISTRICT 12-5A
Co-players of the year: Alex Cooper, Mesquite; Anthony Sharp, Mesquite Horn
Offensive player of the year: Taylor Tankersley, Tyler Lee
Co-defensive players of the year: Jordan Whitaker, Longview; Mike Williams, North Mesquite
Co-newcomers of the year: Tyler Zivney, Rockwall-Heath; Adrian Chevis; Mesquite Horn
Coach of the year: Brian Curts, Mesquite
CLASS 4A
DISTRICT 5-4A
MVP: Keyunta Watkins, Trophy Club Byron Nelson, Sr.
Offensive player of the year: Miles Crawford, Denton Guyer, Jr.
Defensive player of the year: Deamonte Hughes, Denton, So.
Co-newcomers of the year: Emmanuel Nzekwesi, Trophy Club Byron Nelson, So.; Reality Jackson, Lake Dallas, Jr.
Coach of the year: Grant Long, Denton Guyer
DISTRICT 6-4A
Co-MVP: Da’Lonte Brooks, Fort Worth Dunbar, Sr.; Dennis Jones, Fort Worth Dunbar, Jr.
Offensive player of the year: Iwin Ellis, Fort Worth Poly, Sr.
Defensive player of the year: Cedrine Ouma, Fort Worth Boswell, Sr.
Newcomer of the year: Terrell Harrison, Fort Worth Eastern Hills, Fr.
Co-best rebounder: Marquieth Russell, Fort Worth Boswell, Jr.; Fred Carter, Fort Worth Poly, Jr.
Coach of the year: Robert Hughes Jr., Fort Worth Dunbar
DISTRICT 9-4A
MVP: Devante’ Pullum, Little Elm, Sr.
Offensive player of the year: Kanetis Mays, Frisco, Sr.
Defensive player of the year: Bobby White, The Colony, Sr.
Newcomer of the year: Wesley Franklin, Frisco Heritage, Jr.
Co-coaches of the year: Rusty Segler, Little Elm; Brent Benningfield, Frisco Wakeland
DISTRICT 10-4A
MVP: Braylon Rayson, West Mesquite, Sr.
Offensive MVP: Stephen Spurlock, Carrollton Newman Smith, Sr.
Defensive MVP: Walter Rickett, Carrollton Newman Smith, Sr.
Newcomer of the year: Will Miller, Highland Park, Sr.
Sophomore of the year: Larry Hughes, Carrollton Creekview, So.
Coaching staff of the year: Carrollton Newman Smith
DISTRICT 11-4A
MVP: Keith Frazier, Kimball, Sr.
Offensive player of the year: Jeremy Combs, Carter, Jr.
Co-defensive players of the year: Deanglo Allen, Kimball, Jr.; Victor Harris-Haywood, Carter, Sr.
Newcomer of the year: Tim Jallow, Seagoville, Sr.
Freshman of the year: Aleczale Wilson, Pinkston
Co-sophomores of the year: James Harrison, South Oak Cliff; Dekendrick Sloan, Pinkston
Coach of the year: Robert Allen, Carter
DISTRICT 12-4A
MVP: Erick Neal, Lincoln
Offensive player of the year: Trey Washington, Woodrow Wilson
Defensive player of the year: Rodney Allen, Lincoln
Sophomore of the year: Caleb Quinney, Samuell
Coach of the year: Leonard Bishop, Lincoln
DISTRICT 13-4A
MVP: JaCoby Armstrong, Wylie, Sr.
Offensive MVP: Jake Flaggert. Lovejoy, Sr.
Defensive MVP: Jola Otubu, Mckinney North, Jr.
Newcomer of the year: Travonta Maddox, Wylie, So.
Coach of the year: Kyle Herrema, Lovejoy
DISTRICT 15-4A
MVP: Brandon Parrish, Arlington Seguin
Offensive player of the year: Bobby Word, Lancaster
Defensive player of the year: Marchie Murdock, Mansfield Legacy
Newcomer of the year: Kalon Wilson, Lancaster
Sophomore of the year: Lovell Cabbil, Mansfield Summit
Co-freshmen of the year: Nate Morris, Lancaster; Josh Parrish, Arlington Seguin
Coach of the year: Robert Thigpen, Arlington Seguin
CLASS 3A-2A-A
DISTRICT 6-3A
MVP: Ty Charles, Kennedale, Jr.
Offensive player of the year: Aundre Jackson, Kennedale, Jr.
Defensive player of the year: Cole Allen, Springtown, Sr.
Newcomer of the year: Biren Clardy, Mineral Wells, So.
Coaching staff of the year: Kennedale
Bobby Miller sportsmanship awards: Juan Gonzales, Fort Worth Diamond Hill, Sr.; Adrian Rodriguez, Fort Worth Castleberry, Jr.; Kevin Gregory, Mineral Wells, Sr.; Dillon Stubbs, Springtown, Sr.; Christian Flores, Lake Worth, Jr.; Jay Jurchisin, Kennedale, Sr.
DISTRICT 9-3A
MVP: David Moore, Gainesville, Sr.
Offensive player of the year: Reese Read, Bridgeport, Sr.
Defensive player of the year: Parker Slate, Decatur, Sr.
Newcomer of the year: Ryler Roelofs, Sanger, Jr.
Sixth man of the year: Brennan Bloom, Sanger, Jr.
DISTRICT 10-3A
MVP: Zach Dickerson, Argyle, Sr.
Offensive MVP: Dequcelan Bagsby, Carrollton Ranchview, Sr.
Defensive MVP: Zach Brown, Frisco Lone Star, So.
Newcomer of the year: Donovan Minter, Carrollton Ranchview, Jr.
Coaching staff of the year: Argyle
DISTRICT 11-3A
MVP: Admon Gilder, Madison, So.
Offensive player of year: Erric Robinson, Madison, Sr.
Defensive player of year: Christian McCoggle, Wilmer-Hutchins, Sr.
Newcomer of the year: Roy Johnson, Roosevelt, Jr.
Fighting Heart: Aaron Williford, Madison, Jr.
Coach of the year: Damien Mobley, Madison
DISTRICT 12-3A
MVP: Marquis Thomas, Princeton, Sr.
Offensive MVP: Dra Smith, Bonham, Jr.
Defensive MVP: Jackson Webb, Melissa, Jr.
Co-newcomers of the year: Adriun Harrison, Anna, Jr.; Joseph Gilbert, Bonham, Jr.
Sixth man of the year: N’Keal Bailey, Princeton, Sr.
Coach of the year: Jeff Coburn, Princeton
DISTRICT 14-3A
MVP: Darryn York, Wills Point, Sr.
Co-offensive players of the year: Devonte Pryor, Emory Rains, Sr.; Isaac Russell, Crandall, Sr.
Defensive player of the year: Greg Cawthon, Kaufman, Sr.
Newcomer of the year: Chanse Richards, Kaufman, So.
Coach of the year: Jimmy Wallace, Wills Point
DISTRICT 12-2A
MVP: J’Tyus Clark, Farmersville, Sr.
Offensive MVP: Thomas Wendt, Sunnyvale, Sr.
Co-defensive MVP: Tyler Turner, Leonard, Sr.; Josh Quinn, Sunnyvale, Jr.
Sixth man of the year: Matthew Wilson, Leonard, Sr.
Newcomer of the year: Jaelon Clark, Farmersville, So.
Coach of the year: Courtney Christenson, Farmersville
DISTRICT 13-2A
Co-MVP: Zabdi Cuellar, Life School Red Oak, Sr.; Davante Rhodes, Dallas Faith Family, Sr.
Offensive player of the year: Tyler Lowe, Palmer, Sr.
Defensive player of the year: Jeremy Reese, Life School Red Oak, Jr.
Newcomer of the year: Nicholas Forde, Life School Red Oak, Soph.
Sixth man of the year: Derrick Johnson, Dallas Faith Family, Jr.
Coaching staff of the year: Life School Red Oak, Dallas Faith Family
DISTRICT 14-A DIVISION I
MVP: G King McClure, Triple A Academy, So.
Offensive player of the year: G Jeremiah Jefferson, Triple A Academy, Jr.
Defensive player of the year: G/F Cole Hopkins, Italy, Sr.
Newcomer of the year: G Charvis Owens, Advantage Academy, Jr.
Sixth man of the year: F/C Dalyn Mumphrey, Triple A Academy, So.
PRIVATE SCHOOLS
TAPPS 1-5A
MVP: Wes Hill, Argyle Liberty Christian, Sr.
Offensive player of the year: Marquan Botley, Prestonwood Christian, Sr.
Defensive player of the year: Michael Hoffman, Fort Worth Nolan, Sr.
Newcomer of the year: Jackson Forbes, John Paul II, Jr.
Coach of the year: Jacob Anderson, John Paul II
TAPPS 1-4A
MVP: Luke Stephenson, Lubbock Trinity Christian, Sr.
Offensive player of the year: Grant Little, Midland Christian, Fr.
Defensive player of the year: Addison Womack, Lubbock Trinity Christian, Sr.
Newcomer of the year: Carter Bras, Grapevine Faith, Jr.
TAPPS 2-4A
MVP: Alex Craig; Dallas Christian; Sr.
Offensive MVP: Hayden Baker; Dallas Christian, Sr.
Defensive MVP: Albert Owens, Jr., TC-Cedar Hill, Jr.
Newcomer of the year: Ty Bennett, Parish Episcopal, Fr.
Coach of the year: Victor Cathey, Dallas Christian
TAPPS 2-3A
TAPPS 3-3A
MVP: F Stephen Ugochukwu, Carrollton Christian, Jr.
Offensive player of the year: G Logan Brown, Irving The Highlands, Jr.
Defensive player of the year: G Donovan Jeanne, Colleyville Covenant, Sr.
Freshman of the year: G Joseph Goff, Colleyville Covenant, Fr.
Newcomer of the year: G Cameron Stephens, Ovilla Christian, Jr.
Coach of the year: Steve Turner, Colleyville Covenant
TAPPS 4-3A
MVP: Grant Hanks, Bullard Brook Hill
Offensive MVP: Jalen Johnson, Richardson Canyon Creek
Defensive MVP: John Oliver, Richardson Canyon Creek
Freshman of the year: Alex Hale, Bullard Brook Hill
Coach of the year: Noah Mitchell, First Baptist
TAPPS 2-2A
MVP: Prince Giadolor, Lakehill, Jr.
Newcomer of the year: Jordaan Coleman, Tyler Street Christian, Fr.
TAPPS 3-2A
MVP: Chase Davis, Garland Christian; Sr.
Offensive player of the year: Chris Stephens, Rockwall Christian, So.
Defensive player of the year: Cody King, Garland Christian, Sr.
Coach of the year: Rex Burnett, Garland Christian
SPC